10 Strategie pokonywania barier językowych

Mamy więcej możliwości łączenia się z ludźmi z różnych części świata niż kiedykolwiek wcześniej i powinniśmy być za to nieskończenie wdzięczni! Jednak częstsze napotykanie barier językowych to efekt uboczny, który jest niezaprzeczalnie frustrujący.

Bariera językowa może być przeszkodą w uzyskaniu pomocy, gdy jej potrzebujesz. Może to być również łagodna irytacja, po prostu pomijająca niuanse z wiadomości, którą chcesz się podzielić. Tak czy inaczej, w dobie globalizacji, bariery językowe są czymś, z czym wszyscy musimy się pogodzić. Oczywiście, nie zawsze będzie sposób, aby pole-vault prawo nad barierą jesteś w obliczu, ale tutaj jest dziesięć wskazówek, które pomogą Ci peer nad szczytem.

4 Czasy, w których bariery językowe mogą pokrzyżować Twoje plany

W pracy

Jeśli pracujesz dla międzynarodowej firmy, są szanse, że pracujesz również dla wielojęzycznej. Prawdopodobnie dzielisz się wiedzą z klientami i kolegami z całego świata, a to piękna rzecz. I to nie tylko z perspektywy rozwoju osobistego! A Badanie Forbes wykazało nawet, że zróżnicowane miejsce pracy jest główną siłą napędową innowacji i wzrostu.

Jednak bariera językowa jest często drugą stroną medalu. Jeśli nie znasz niektórych języków powszechnie używanych w Twoim biurze, stracisz czas na nawiązywanie kontaktów z kolegami. Być może utrudni Ci to po prostu włączenie się do nieformalnej rozmowy współpracowników. Poważniej, być może utrudni to wyrażanie swoich pomysłów podczas ważnych spotkań.

W dobie globalizacji, bariery językowe w pracy są w zasadzie nieuniknione, ale oto kroki, które sprawią, że staną się one mniej frustrujące.

Podczas podróży

Jeśli podróżujesz do miejsca, w którym nie mówi się w Twoim języku, dobrowolnie znalazłeś się w sytuacji, w której bariera językowa jest prawdopodobna. W większości przypadków jest to część przygody! Ale kiedy Twoje plany się nie powiodą, pokonanie bariery językowej może mieć naprawdę wysoką stawkę. Być może jesteś całkowicie zagubiony w obskurnej części miasta i nie wiesz jak wrócić do hotelu. Być może jesteś tylko w 60% pewien, że wybrałeś właściwy pociąg. Brak możliwości skutecznej komunikacji podczas podróży może być absolutnym koszmarem - różnica między dniem otwierających umysł wspomnień a ryzykowną sytuacją.

Nawet jeśli bariera językowa, z którą masz do czynienia, nie zagraża ci, to z pewnością odegra rolę w twoim doświadczeniu podróży. Jedną z radości podróżowania są autentyczne interakcje z ludźmi, których spotykasz po drodze. Aby jak najlepiej je wykorzystać, warto przed wyjazdem zaplanować kilka obejść nieuniknionej bariery językowej.

W trakcie szkoły

Jeśli ambitnie podchodzisz do nauki, istnieje duża szansa, że jesteś otwarty na studiowanie w innym kraju - lub nawet na innym kontynencie - niż Twój dom. Badania przeprowadzone przez Kazański Uniwersytet Federalny wykazały, że wielu studentów z sąsiednich krajów kontynuuje studia wyższe w Rosji; a w 2019 r. 5,5% studentów college'u w USA pochodziło zza oceanu.

Studiowanie za granicą ma efektowną reputację, a wielu studentów patrzy wstecz na swój czas na "zagranicznym" uniwersytecie jako wzbogacające i zmieniające życie doświadczenie. Ale jeśli sprzęgasz nową kulturę z ogromną barierą językową, twoje życie akademickie i osobiste prawdopodobnie ucierpi. Możesz mieć zaległości w wykładach i zmagać się z materiałami kursowymi, trudniej będzie Ci nawiązać więź z rówieśnikami i profesorami. W najtrudniejszych przypadkach może to prowadzić do niepokoju, izolacji społecznej i trudności z dostosowaniem się do kultury kraju goszczącego. Jest to jedna z barier językowych, na którą zdecydowanie powinieneś się przygotować!

Podczas randek

Wraz z rozwojem niezwykle wielokulturowych miast, coraz częściej zdarza się, że spotykają się pary, które mają różne pierwsze języki. Dla wielu wielojęzycznych parbariera językowa nie jest kamiennym murem nie do przebycia. Jest to cienki kawałek siatki, który zasłania tylko tyle z codziennych subtelności komunikacji, że złośliwości związane z nieporozumieniami są częste.

Być może denerwuje cię używanie przez partnera niezrozumiałych idiomów i wyrażeń. Być może przypadkowo obrażasz go przezwiskami, które w twojej kulturze wcale nie są obraźliwe! Być może wyrażanie intensywnych uczuć miłości i gniewu jest nieco trudniejsze niż byś chciał.

Bariera językowa pojawia się czasem jak irytująca trzecia osoba w związku, pojawiając się zawsze wtedy, gdy jasna komunikacja jest najbardziej potrzebna. W rzeczywistości, wiele osób w biurze Preply nauczyło się nauczyło się pierwszego języka swojego partnera aby pokonać ten problem!

10 sposobów na pokonanie barier językowych

Oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się, jeśli wiesz, że wkrótce będziesz musiał komunikować się w nieznanym języku. Mamy też kilka wskazówek, które pozwolą Ci się przygotować, jeśli Twój rozmówca nie mówi dobrze w Twoim języku, aby dać mu szansę na zrozumienie Cię!

1. Planuj z wyprzedzeniem

Oczywiście, często bariera językowa jest prawdziwym problemem, ponieważ nie spodziewałeś się jej. Ale jeśli wiesz, że wchodzisz w sytuację, w której język będzie problemem, przygotuj się na sukces! Zastanów się:

 • Czy są jakieś słowa lub zwroty, o których wiesz, że będą Ci potrzebne w innym języku?
 • Czy możesz szybko przeszukać internet w poszukiwaniu istotnych różnic kulturowych, o których warto wiedzieć?

Na przykład, jeśli podróżujesz po nieznanym kraju i w Twoim telefonie niedługo rozładuje się bateria, możesz sprawdzić, jak brzmi zwrot "Przepraszam, gdzie mogę tu naładować telefon?", a także dowiedzieć się, czy stuknięcie kogoś w ramię z prośbą o pomoc jest uważane za niegrzeczne!

Czy angielski jest językiem, z którym walczysz? Sprawdź naszą listę przydatnych zwrotów słownych w podróży.

2. Miej pod ręką aplikację tłumaczącą

Aplikacje tłumaczeniowe dostają dużo złej reklamy, i nie bez powodu. Różnice między językami są prawie zawsze zbyt skomplikowane i zbyt subtelne, aby jakikolwiek robot mógł sobie z nimi poradzić. Jest jednak czas i miejsce dla nich - a mianowicie wtedy, gdy bariera językowa jest bardzo przeszkadzająca i potrzebujesz szybkiego rozwiązania. Tłumaczenie nie będzie idealne - może nawet nie będzie dobre - ale esencja Twojego przekazu będzie zrozumiała. Mamy szczęście, że żyjemy w czasach, w których zawsze można skorzystać z Google Translate.

3. Naucz się kilku podstawowych zwrotów

Jeśli masz ważne spotkanie z osobą, z którą nie masz wspólnego języka, spróbuj nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w jej ojczystym języku. Może to być zaskakująco przydatne, nawet jeśli nie masz żadnej wcześniejszej znajomości ich języka ojczystego w ogóle. Badania wykazały że ludzie mają silniejszy emocjonalny związek ze słowami, które słyszą w swoim własnym języku, nawet jeśli mogą zrozumieć ten sam sentyment wyrażony w innym języku. Nauczenie się kilku podstawowych elementów języka partnera rozmowy wyzwoli jego empatię i pomoże zbudować z nim rapport.

Jest to również powszechnie uważane za rozważną rzecz do zrobienia - nie zrzucaj całego ciężaru na drugą osobę, aby spróbować przekroczyć barierę językową! Rodowici użytkownicy języka angielskiego są często bardzo winni takiego postępowania, ponieważ język angielski jest tak powszechnie używany. Ale jeśli chcesz się porozumieć z kimś, kto nie mówi w Twoim pierwszym języku, to nie jest jego problem, że Cię nie rozumie - to także Twój problem!

4. Znaleźć opiekuna

Jeśli bariera językowa sprawia problemy w codziennym życiu, kilka lekcji z korepetytorem językowym online może wiele zmienić. To szybka droga do tego, by móc prowadzić rozmowy w nowym języku. Będziesz mówił od pierwszej lekcji i skupisz się dokładnie na tych tematach, które które które musisz znać.

Niezależnie od tego, czy bariera językowa pojawia się podczas podróży, w pracy, czy podczas romansu, kilka lekcji 1 na 1 z korepetytorem może zmienić Twoje doświadczenie. Korepetytor będzie w stanie nauczyć Cię zwrotów "przetrwania", bez których nie powinieneś podróżować, uprzejmych zwrotów biznesowych, które pozwolą Ci zdobyć klientów, lub słodkich wyrażeń, które zaimponują Twojej dziewczynie. Co najważniejsze, pokażą Ci również, jak poprawnie je wymawiać i będą odgrywać z Tobą role, aż będziesz mówić z pewnością siebie! Jest to nieporównywalnie bardziej efektywne niż nauka z aplikacji lub filmu na YouTube, a ćwiczenie z człowiekiem doda Ci pewności siebie i pozwoli wypróbować Twoje umiejętności językowe w prawdziwym życiu.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 recenzji, "Doskonały"

5. Unikaj idiomów i slangu

W obliczu niezręcznej sytuacji - na przykład klienta, który nie chce rozmawiać o pieniądzach, albo nieentuzjastycznej randki - wiele osób instynktownie zaczyna używać więcej idiomów i slangu niż zwykle. To normalne! Idiomy oddalają nas od słów, których używamy, więc nasze znaczenie jest nieco zamortyzowane. Zamiast mówić coś w stylu:

 • "To będzie naprawdę drogie!"

...co mogłoby się wydać konfrontacyjne, bezpośrednie, być może niegrzeczne, native speaker angielski może zdecydować się na idiom taki jak:

 • "That would cost a pretty penny!"

...który wyraża tę samą wiadomość w sposób pośredni, uroczy i przyjazny.

Prawdopodobnie sam robisz to w wielu niekomfortowych sytuacjach, nawet tego nie zauważając. W obliczu bariery językowej musisz walczyć z tym bardzo normalnym instynktem! Choć raz bycie tak bezpośrednim, jak to tylko możliwe, jest grzeczne. Jeśli twój ton jest bardziej konfrontacyjny niż normalnie, robisz to dobrze!

6. Używaj prostych terminów i zwrotów

Kiedy użytkownicy języka angielskiego przyjmują uprzejmy ton - taki, którego użyłbyś, aby porozmawiać z nieznajomym, którego spotykasz w pracy lub w podróży i chcesz okazać mu szacunek - często nieświadomie używamy dość skomplikowanej gramatyki. Zamiast zapytać:

 • Czy możesz szybko napisać raport?

Możemy sformułować to samo pytanie używając głosu biernego i/lub czasu warunkowego:

 • Czy moglibyśmy prosić o szybkie wykonanie raportu?

Skłonność do używania skomplikowanej gramatyki należy odrzucić wraz z idiomami charakterystycznymi dla danej kultury. Aby pokonać barierę językową, będziesz musiał mieć odwagę powiedzieć to, co masz na myśli wprost!

I odwrotnie, jeśli to Ty mówisz w mniej znanym języku, nie bój się zapytać "Czy możesz to powiedzieć prościej proszę?".

7. Wymawiaj powoli i starannie

Jeden ostatni punkt o walce z naszymi tendencjami do mówienia bez wyrazu w formalnych lub niewygodnych sytuacjach! Jeśli Twój partner posługuje się mniej znanym językiem, możesz znacznie zwiększyć jego szanse na zrozumienie Cię, mówiąc powoli i starannie wymawiając każde słowo.

Podczas nauki nowego języka, wiele osób uważa, że rodzimych użytkowników języka jest o wiele trudniej zrozumieć niż tych, którzy nie są rodzimymi użytkownikami. Native speakerzy są tak wygodni w swoim języku, że w ogóle nie myślą o wymowie swoich słów!

Jeśli próbujesz pokonać barierę językową, powinieneś spróbować uświadomić sobie, jak Twoje słowa będą brzmiały dla drugiej osoby. Zwolnij i nie wbijaj dwóch słów w siebie, jeśli możesz pomóc. Podręcznikowa wersja twojego języka jest przyjaźniejsza i bardziej troskliwa dla uczącego się niż mniej formalna wersja, której używasz z przyjaciółmi.

8. Staraj się komunikować wizualnie

Czasami bariera językowa jest tak całkowita, że żadna ilość uproszczeń zdań jej nie pokona. Jeśli ty i twój rozmówca macie absolutnie zero wspólnego języka, będziesz musiał myśleć poza słowami! Na szczęście większość ekspertów zgadza się, że 70 do 93 procent całej komunikacji jest niewerbalna. Aby podkreślić te aspekty, zawsze możesz spróbować:

 • Mimika tego, co masz na myśli
 • Wskazywanie na przedmioty
 • Rysowanie obrazków

Teraz jest również czas, aby dać mięśniom twarzy trening. To niesamowite, jak wiele można przekazać poprzez gimnastykę brwi - emojis są wielkim uniwersalnym językiem naszych czasów, po wszystkim.

9. Zwróć szczególną uwagę na język ciała

W obliczu bariery językowej, często instynktownie komunikujemy więcej za pomocą twarzy i ciała niż zwykle. Jest to prawdopodobnie tak samo prawdziwe dla twojego partnera, jak i dla ciebie! Jeśli rzucasz niewerbalne wskazówki, powinieneś również "słuchać" ich.

Obserwuj uważnie język ciała swojego partnera, a będziesz w stanie powiedzieć, jak twoja komunikacja wpływa na jego samopoczucie. Jeśli zareagują na wiadomość zupełnie inaczej niż oczekujesz, to wyraźny znak, że bariera językowa staje na przeszkodzie. Tam, gdzie to możliwe, wskaż problem, mówiąc coś w stylu:

 • Wyglądasz na zdenerwowanego, być może słowo [idiota] oznacza coś bardziej obraźliwego niż chciałem?
 • Czy rozumiesz? Myślę, że nie wyraziłem się jasno. Mój włoski nie jest zbyt dobry.

Przy odrobinie cierpliwości i wrażliwości możesz stać się detektywem mowy ciała - i to naprawdę pomoże.

10. Skorzystaj z pomocy tłumacza

Są pewne bariery językowe, których nawet najbardziej dosadne zdania, najsprytniejsza aplikacja tłumacząca i najbardziej elastyczne brwi nie są w stanie rozerwać. Jeśli wybierasz się na ważne spotkanie, gdzie język będzie głównym problemem, warto rozważyć skorzystanie z pomocy tłumacza. W końcu nie bez powodu ten zawód istnieje!

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z barierami językowymi związanymi z dokumentami prawnymi, kwestiami medycznymi podczas podróży czy ważnymi klientami w pracy, czasami stawka jest po prostu zbyt wysoka, aby pozwolić sobie na błędy w komunikacji i mądrze jest zasięgnąć porady eksperta.

Dzięki stronom internetowym dla freelancerów, takim jak Peopleperhour oraz Upworkusługi tłumacza nie muszą być drogie, a w erze cyfrowej zawsze możesz zatrudnić kogoś, kto dołączy do Ciebie zdalnie. Możesz nawet zapytać swoich przyjaciół, czy któryś z nich nie mógłby zagrać tłumacza! W końcu szacuje się, że 53% ludzi na świecie jest dwu- lub trójjęzycznych. Poinformuj o tym na swoich kanałach w mediach społecznościowych, a prawdopodobnie będziesz zaskoczony, jak wiele osób może pomóc.

Przełam bariery językowe dzięki lekcjom online 1 na 1

Kiedy ty i twój rozmówca macie inny zestaw narzędzi do komunikacji, komunikacja jest destylowana do najbardziej istotnych informacji. Może to być ogromny ból, mała frustracja lub, czasami, źródło komediowego złota!

W każdym razie, najpewniejszym sposobem na przełamanie bariery językowej i autentyczne interakcje jest przygotowanie. A najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie się do mówienia w nowym języku jest mówienie w nim! Korepetycje online 1 na 1 nie są przeznaczone tylko dla osób, które chcą nauczyć się w całości nowego języka. To także propozycja dla tych, którzy chcą nauczyć się wystarczająco dużo nieznanego im języka, aby cieszyć się przyjazną komunikacją z native speakerem. Będziesz zaskoczony tym, jak kilka podstawowych lekcji może pomóc w pokonaniu bariery językowej!

Story Page