5 prostych sposobów na to, jak zanurzyć się w nauce języka w domu

Dziś mam pięć kolejnych narzędzi, które pomogą Ci, a wszystkie z nich wymagają jedynie komputera lub smartfona, wraz z szybkim połączeniem internetowym.

1. Kupuj i pobieraj Ebooki

Czytanie książek o języku docelowym jest fantastycznym sposobem na zdobycie ogromnej ilości informacji o języku docelowym za stosunkowo niską cenę.

Problem z zagranicznymi książkami polega jednak na tym, że są one drogie w zakupie w dużych ilościach. Łatwo je znaleźć i kupić, jeśli jesteś w podróży, ale trudno je przewieźć; podobnie łatwo je kupić przez Internet, ale opłaty za przesyłkę lub import są często zaporowo drogie.

Najlepszym sposobem na zanurzenie się w języku docelowym w domu jest więc metoda alternatywna: cyfrowe ebooki do pobrania!

Ebooki są w zasadzie uwielbianymi plikami tekstowymi. Oznacza to, że jeśli znajdziesz je w Internecie, możesz łatwo pobrać i przechowywać ich dużą ilość za cenę znacznie niższą niż koszt odpowiadających im fizycznych książek.

Oto jak możesz znaleźć online ebooki do nauki języka docelowego, abyś mógł w domu zanurzyć się w języku obcym poprzez czytanie.

Amazon Kindle Store

Najpierw zaczniemy od Amazon Kindle, ponieważ jest to najpopularniejsza platforma ebooków na świecie. Czytanie książek Kindle wymaga albo Amazon Kindle e-reader lub Amazon Kindle smartphone lub aplikacji desktop PC.

Podążając za kategoriami produktów Amazon na miejscu, powinieneś szukać ebooków wymienionych pod:

Kindle Store > Kindle eBooks > Foreign Languages.

W powyższej kategorii znajduje się 11 języków. Ponadto istnieje dodatkowa kategoria "Other Languages", w której można znaleźć 32 kolejne języki. (w sumie 43 języki)

Alternatywnie, przy wybranym "Kindle Store" w pasku wyszukiwania wpisz "[Target Language] Edition" w cudzysłowie. W ten sposób pojawią się ebooki w językach, które nie mają swojej kategorii na Amazonie (nawet te, których nie ma we wspomnianej "Other Languages").

Książki Google Play

Sklep Google oferuje alternatywę dla sklepu Amazon Kindle, która jest podobnie w pełni funkcjonalna. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób uczących się języków obcych, które nie posiadają czytnika Kindle i muszą polegać na urządzeniach Barnes and Noble Nook lub Sony eReader. Aplikacja Google Play Books na smartfony jest również dostępna dla urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android.

Choć sama platforma oferuje duży wybór ebooków w wielu językach, to sama strona nie ułatwia ich znalezienia. Jeśli nie masz na myśli konkretnego tytułu i nie wpiszesz go w pasku wyszukiwania, nie będziesz miał szczęścia w znalezieniu książek, które spełnią Twoje potrzeby w zakresie immersji.

Aby obejść ten problem, polecam najpierw poszukać na innych stronach internetowych nazw książek w języku docelowym. Możesz wykonać kroki, które poleciłem dla Amazon powyżej, lub możesz wyszukać w Google " popularne książki w [twoim języku docelowym]" (lub równoważne tłumaczenie w twoim języku docelowym).

Zrób listę z wszystkich interesujących tytułów, które znajdziesz na tych stronach, a następnie wróć na stronę Google Play Books i wyszukaj tytuły bezpośrednio.

Gdy już znajdziesz książkę, która Ci się spodoba, kliknij na nią, aby odwiedzić stronę sklepu. Stamtąd możesz znaleźć pokrewne tytuły w swoim języku docelowym, przeglądając książki wymienione w kolumnie "Podobne ebooki" po prawej stronie.

2. Pobierz międzynarodowe aplikacje radiowe na swój smartfon

Kiedyś był czas, że jedynym sposobem można niezawodnie słuchać obcojęzycznego radia był, jeśli mieszka w kraju, w którym audycja została wykonana.

Teraz już tak nie jest, zwłaszcza dzięki rozwojowi radia cyfrowego i transmisji strumieniowej online.

Teraz, jeśli chcesz słuchać radia w języku docelowym, tak jak robią to tubylcy, wystarczy odpowiednia aplikacja na pulpit lub smartfon.

Polecam szczególnie dwie różne aplikacje: TuneInRadio i SBS Radio:

TuneInRadio

TuneInRadio jest prawdopodobnie najlepszą międzynarodową aplikacją radiową. Od tego pisania, ich aplikacja indeksuje strumienie radiowe, transmisje sportowe i podcasty z 197 krajów i ponad 100 języków.

Aby znaleźć audycje w swoim języku docelowym, wykonaj następujące kroki:

  • Odwiedź stronę https://tunein.com/radio/home/ lub pobierz aplikację "TuneIn" na swój smartfon.

  • Kliknij "By Language" (w lewym pasku bocznym przeglądarki lub w zakładkach Browse > By Language) na telefonie komórkowym.

  • Wybierz swój język docelowy z listy

  • Po kliknięciu na język docelowy, pojawią się inne kategorie, w zależności od wybranego języka. Klikaj w różne kategorie, aż znajdziesz interesującą Cię audycję radiową lub podcast.

Radio SBS

Kolejną wysokiej jakości międzynarodową aplikacją radiową jest SBS Radio, nadawane bezpośrednio przez australijski Special Broadcasting Service (SBS).

Oferty SBS Radio są przeznaczone specjalnie dla zróżnicowanej społeczności imigrantów w Australii, więc zapewnia wysokiej jakości audycje informacyjne w 68 różnych językach.

Podczas gdy jakość nadawania SBS jest doskonała we wszystkich językach, które oferuje, to głównie australijska perspektywa może być przeszkadzająca dla uczących się, którzy nie chcą słuchać wiadomości związanych z Australią.

Że jest powiedziane, wiele z SBS audycji nie po głównych światowych nagłówków, więc aplikacja ma pewną wartość dla każdego uczącego się języka - zwłaszcza tych, którzy uczą się mniej popularnych języków.

3. Pobierz aplikację do podcastów w języku docelowym

Podcasty to medium, które oferuje wszystkie zalety radia cyfrowego, ale bez ograniczeń czasowych i treściowych. Istnieją podcasty na każdy temat i o każdej długości odcinka. Jedynym wyzwaniem dla uczących się języka jest znalezienie interesującego podcastu do słuchania w języku docelowym.

Aby to zrobić, polecam użycie agregatora podcastów, który jest programem pozwalającym na znalezienie i pobranie plików audio podcastów na Twój komputer lub smartfon.

Większość agregatorów podcastów ma obecnie dostęp do tych samych treści. Szanse są, jeśli można znaleźć podcast na iTunes (obecnie znany jako Apple Podcasts), można go znaleźć na każdej innej aplikacji podcastingowej.

Podczas gdy to daje Ci pewną swobodę w wyborze aplikacji, z których chcesz pobrać podcasty w języku docelowym, znalezienie dobrych i popularnych podcastów do słuchania w języku docelowym może być trudniejsze z niektórymi aplikacjami niż z innymi.

W tym celu szczególnie polecam Pocket Casts, który jest darmową aplikacją dostępną zarówno na urządzenia z systemem iOS jak i Android.

Siła Pocket Casts tkwi w funkcji "Discover", która pozwala na przeglądanie list podcastów i kategorii według "regionów treści", którymi są, ogólnie rzecz biorąc, po prostu kraje.

W chwili pisania tego tekstu, istnieje 28 różnych krajów przedstawionych na liście "Select Content Region", dostępne poprzez wybranie zakładki "Discover" w aplikacji, przewijając całą drogę w dół do dołu, i klikając na flagę kraju i nazwę wymienioną tuż poniżej "Select Content Region".

Po wybraniu regionu, wszystko co musisz zrobić, to nacisnąć strzałkę wstecz na górze po lewej stronie, aż wrócisz do menu "Odkryj". Znajdziesz tam listę zatytułowaną "Popularne w [Region zawartości]". Ta (rozwijalna) lista pokaże Ci 100 najlepszych podcastów dla wybranego regionu, z których wiele powinno być w Twoim języku docelowym.

4. Słuchaj muzyki w języku docelowym za pomocą platformy streamingu audio

Moim zdaniem, istnieje niewiele rodzajów autentycznych treści, które są bardziej motywujące niż muzyka.

Słuchanie muzyki jest z natury przyjemne w każdym języku. Jeśli znajdziesz dużo muzyki w swoim języku docelowym, w rezultacie bardziej naturalnie przyciągniesz się do tego języka i jego kultury.

Podczas gdy znalezienie dobrej muzyki do języka docelowego było tak trudne jak znalezienie i zdobycie dobrych książek do języka docelowego, proces ten stał się znacznie łatwiejszy dzięki platformom streamingowym takim jak Apple Music i Spotify, które sprawiają, że znalezienie i odtwarzanie muzyki z całego świata jest niezwykle proste.

Zarówno Apple Music jak i Spotify posiadają darmowe i płatne usługi, ale płatne subskrypcje oferują znacznie więcej wolności i elastyczności podczas słuchania ich katalogów muzycznych.

Dla tych z Was, którzy chcą zrobić wiele zanurzenia poprzez strumieniowe przesyłanie muzyki, polecam wypróbowanie każdej platformy przy użyciu ich bezpłatnych usług próbnych, a następnie podjęcie decyzji, która płatna usługa będzie najlepsza dla Twoich potrzeb.

Apple Music

Jeśli nie znasz żadnych artystów muzycznych w swoim języku docelowym, najlepszym miejscem do rozpoczęcia w Apple Music są ich codzienne listy Top 100.

Oto, jak je znaleźć:

  • Kliknij zakładkę "Przeglądaj"
  • Znajdź sekcję "Daily Top 100".
  • Kliknij na kategorię Top 100 odpowiadającą krajowi, w którym mówi się w Twoim języku docelowym. Obecnie dostępnych jest 49 krajów, plus jedna kategoria "Globalnie".
  • Przejrzyj wybraną listę Top 100 w poszukiwaniu utworów z tytułami napisanymi w Twoim języku docelowym i posłuchaj ich.

Poza codziennymi listami Top 100, Apple Music oferuje także kilka kategorii "gatunkowych", w których można znaleźć utwory w większości nieanglojęzyczne.

Do tych gatunków należą:

  • C-pop (chiński mandaryński)
  • K-pop (koreański)
  • Música Mexicana (meksykański hiszpański)
  • Latino, Pop Latino, Urbano Latino, Música Tropical, Rock y Alternativo (hiszpański latynoamerykański).

Wreszcie, Apple Music oferuje kilka cyfrowych stacji radiowych, które nadają muzykę w językach, które nie mają swoich własnych gatunków na liście.

Możesz znaleźć te stacje, klikając zakładkę "Radio" i zlokalizować zakładkę "Radio według gatunku" na następnym ekranie.

Na przykład, klikając na gatunek radiowy "Pop", oprócz wymienionych powyżej języków (z ich własnymi gatunkami), znajdziesz także stacje radiowe nadające muzykę w językach: brazylijskim, niemieckim, francuskim, kantońskim, japońskim, tajskim, włoskim i tureckim.

Spotify

Spotify kategoryzuje swoją muzykę w podobny sposób, jak Apple Music.

Po pierwsze, powinieneś zacząć od szukania muzyki w języku docelowym na listach przebojów "Top 50", które są dostępne dla 62 krajów, plus jedna kategoria "Global".

Następnie spójrz na listę przebojów "Viral 50", która jest dostępna dla 66 krajów w sumie, plus jedna kategoria "Global".

Zarówno sekcje "Top 50" i "Viral 50" można znaleźć, przechodząc do "Browse" > "Charts" i lokalizując listy "Top 50 by country" i "Viral 50 by country".

Spotify ma również swoje własne gatunki, z których kilka poświęconych jest muzyce nieanglojęzycznej, w tym:

  • K-pop (koreański)
  • Anime (japoński)
  • Arab (arabski)
  • Desi (Hindi, Urdu i języki pokrewne)
  • Regionalny meksykański (meksykański hiszpański)
  • Łaciński (hiszpański latynoamerykański)

Po znalezieniu grup, zespołów i solistów, których lubisz słuchać na powyższych listach, następnym miejscem, do którego należy się zwrócić, jest zakładka Przeglądaj > Odkrywaj.

Tutaj Spotify poleci Ci artystów i listy odtwarzania oparte na muzyce, którą już lubisz.

Przy odrobinie szczęścia możesz również znaleźć listy odtwarzania muzyki w języku docelowym, utworzone przez użytkowników, poprzedzając zapytanie w wyszukiwarce słowem "playlista:" (np. "playlist: french" lub "playlist français") i klikając "Zobacz wszystko" w sekcji Playlist w wynikach.

5. Zapisz się na korepetycje online lub wymianę językową

Jak dotąd, wszystkie narzędzia i metody immersji, które zaproponowałam, mają na celu rozwijanie słuchania i/lub czytania, czyli tak zwanych "pasywnych umiejętności językowych". Trudniejsze do rozwinięcia w domu są umiejętności aktywne, szczególnie mówienie, które oczywiście wymaga rozmowy z konkretną osobą.

Poza zakwaterowaniem native-speakerów we własnym domu, najlepszym sposobem na zanurzenie się w mowie z domu jest zaangażowanie się w wymianę językową online lub w korepetycje językowe online.

Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z portalu do nauki języków obcych italki.

Na stronie italki możesz zapłacić pieniądze, aby zarezerwować lekcje z korepetytorami z całego świata, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jeśli chcesz czegoś podobnego, ale nieco bardziej swobodnego (i darmowego), spróbuj Wymiana konwersacyjnaktóra jest platformą łączącą osoby uczące się języków obcych, które chcą rozmawiać i wymieniać się językami między sobą.

Poprzez wymianę językową możesz nawiązać kontakt z rodzimymi użytkownikami Twojego języka docelowego za pomocą komunikatorów internetowych, sesji Skype, a nawet za pośrednictwem poczty pantoflowej.

Jak jeszcze możesz zanurzyć się w języku obcym w domu?

W tej dwuczęściowej serii artykułów, podzieliłem się dziesięcioma różnymi sposobami, dzięki którym możesz zanurzyć się bezpośrednio w języku docelowym bez konieczności podróżowania.

Nie są to jednak jedyne dostępne metody. Technologia stale się rozwija i coraz więcej sposobów na otoczenie się językiem docelowym staje się dostępnych z dnia na dzień.

Story Page