Jak zorganizować wymianę językową: 10 kroków do sukcesu

Jeśli chcesz nauczyć się mówić w nowym języku, praktyka mówienia jest niezbędna. Istnieją wspaniałe aplikacje, podręczniki i strony internetowe, które pomagają uczniom zrozumieć podstawy nowego języka. Ale to tylko układanka logiczna, dopóki nie zmusisz się do mówienia!

Nic nie zastąpi praktykowania języka w sposób, w jaki jest on naprawdę używany, z prawdziwym człowiekiem.

Wymiana językowa jest łatwa do znalezienia, ale uczynienie jej produktywną jest prawdziwą sztuką. Naucz się, jak radzić sobie z dziwnością sytuacji, a zyskasz dostęp do nieograniczonej praktyki mówienia. Co za niesamowity atut!

Co to jest wymiana językowa?

Wymiana językowa jest dokładnie tym, na co wygląda - wymianą umiejętności językowych między dwiema osobami (lub czasem więcej). Znajdujesz partnera, który mówi płynnie w Twoim języku docelowym i który uczy się Twojego języka ojczystego. Oboje postanawiają sobie pomagać, pełniąc na zmianę rolę ucznia i nauczyciela.

Tradycyjnie wymiana językowa składa się z rozmowy w dwóch częściach. Jedna połowa jest prowadzona w języku docelowym. Celem jest ćwiczenie mówienia, a także nauczenie się kilku rzeczy przez partnera. Druga połowa jest prowadzona w języku ojczystym, aby dać partnerowi szansę na praktykę i naukę.

Wymiany językowe występują w wielu różnych formach. Od dziesięcioleci szkoły z różnych krajów oferują programy wymiany, w ramach których uczniowie ze szkoły w jednym regionie uczą się w szkole w innym regionie, gdzie mówi się innym językiem. W wielu dużych miastach organizowane są imprezy wymiany językowej, na których spotykają się dziesiątki, a nawet setki osób, dzięki czemu uczący się mogą ćwiczyć z różnymi nowymi partnerami w ciągu jednego wieczoru. W dzisiejszych czasach większość wymian językowych odbywa się online lub za pośrednictwem aplikacji, czatu wideo lub komunikatora.

W tym wpisie skupimy się na klasycznej odmianie wymiany językowej, w której spotykają się dwie osoby i obie mają okazję poćwiczyć mówienie. Czytaj dalej, aby zdecydować, czy jest to odpowiednia taktyka nauki języka dla Ciebie.

Jak znaleźć partnerów do wymiany językowej

Dzięki Internetowi świat stał się o wiele mniejszy - znalezienie partnera do wymiany językowej nigdy nie było łatwiejsze! Masz do wyboru następujące możliwości:

 • Aplikacje do wymiany języ kowej, takie jak HelloTalk, Tandem, Bilingua lub Speaky, gdzie można wysyłać wiadomości do wielu użytkowników, ale nie można z nimi rozmawiać na głos.
 • Wymianyjęzykowe w realu, gdzie spotykają się grupy ludzi. Można je znaleźć na stronach takich jak Facebook, Meetup czy Couchsurfing.
 • Społeczności w serwisach, z których już korzystasz. Możesz spróbować wyszukać odpowiednie grupy na Facebooku lub wątki na Reddicie.
 • Strony internetowe poświęconewymianie języ kowej, które pomogą Ci poznać partnerów do wymiany językowej, z którymi będziesz mógł prowadzić dłuższe rozmowy lub czat wideo, takie jak MyLanguageExchange czy The Mixer.
 • Uniwersytety i szkoły językowe w Twojej okolicy mogą prowadzić kluby wymiany językowej.

Najlepsza platforma dla Ciebie będzie zależała od rodzaju wymiany językowej, jaką chcesz prowadzić. Sprawdź nasz artykuł o 10 najlepszych aplikacjach i stronach internetowych do wymiany językowej, aby zapoznać się z bardziej szczegółowym przeglądem tych platform.

Mamy korepetytorów online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonale"

10 kroków do udanej wymiany językowej

Teraz już wiesz, gdzie szukać wymiany językowej, a teraz przejdźmy do tego, jak to zrobić. Jak w przypadku wielu rzeczy, kluczem do udanej wymiany językowej jest odrobina przygotowania, wiedza, czego oczekujesz od tego doświadczenia, oraz pozytywne nastawienie!

1. Zdecyduj, na jaki rodzaj wymiany chcesz się zdecydować

Istnieje kilka rodzajów wymian, których możesz spróbować. Wiedza o tym, czego chcesz, jest kluczowym krokiem do realizacji tego celu!

Na początek warto zadać sobie następujące pytania:

 • Czy chcę poćwiczyć mówienie? A może wygodniej byłoby mi po prostu napisać do kogoś SMS-a?
 • Czy mieszkam gdzieś, gdzie są osoby posługujące się moim językiem docelowym?
 • Czy chcę zaprzyjaźnić się z moim partnerem na wymianie językowej, czy potrzebuję tylko chętnego nauczyciela na pół godziny?
 • Jak rygorystycznie chcę podchodzić do struktury wymiany?

Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach, czytając ten artykuł o 10 najlepszych aplikacjach i stronach internetowych do wymiany językowej.

2. Przedstaw się

Zazwyczaj początkowa rozmowa jest najbardziej niezręczną częścią wymiany językowej. Większość ludzi przeprowadza kilka powierzchownych rozmów, zanim znajdzie partnera, z którym się zaprzyjaźni. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy szukasz partnerów przez Internet!

Może być trudno zdecydować, czy podejść do kogoś, mówiąc w języku docelowym, czy po angielsku. Ogólna zasada brzmi: pamiętaj, że język, w którym rozmawiasz z kimś przy pierwszym spotkaniu, będzie językiem, w którym będą się toczyć wasze wspólne rozmowy. Zacznij mówić w języku docelowym, a wszystkie wasze pogawędki będą dla ciebie dodatkową praktyką! Pamiętaj jednak, że są tu po to, by nauczyć się Twojego języka ojczystego. Twój nowy partner poczuje się bardziej zachęcony do wymiany z Tobą umiejętności, jeśli od samego początku zaproponujesz mu ćwiczenia, zamiast oczekiwać, że to on będzie ćwiczył z Tobą.

Pamiętaj, aby mówić bardzo wyraźnie i zadawać podstawowe pytania, dopóki nie osiągniesz odpowiedniego poziomu pewności siebie. Jeśli spotykacie się osobiście na dużej giełdzie językowej, "Cześć! Jak się masz?" jest najbardziej uprzejmą opcją. Jeśli spotykacie się online, oboje będziecie mogli skorzystać z usługi Google translate. Aby wyróżnić się z tłumu, dobrze jest napisać coś, co odpowiada profilowi rozmówcy.

3. Porozmawiaj o oczekiwaniach

Po przełamaniu lodów warto od razu przejść do rzeczy, w przeciwnym razie oboje opuścicie spotkanie, nie osiągnąwszy tego, po co przyszliście. W końcu nie umawiacie się na randki.... jak najszybsze przejście do części związanej z nauką jest bardzo uprzejme!

Proś o ćwiczenie mówienia, a nie pisania SMS-ów

Jeśli szukasz partnerów do rozmowy online, łatwo jest po prostu wysyłać wiadomości do nowych partnerów. Jeśli to jest to, czego szukasz, zrób to! Ale jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności mówienia, praktyka konwersacyjna jest o wiele bardziej wartościowa. Po krótkim wprowadzeniu nie bój się grzecznie zaproponować:

 • Czy chciałbyś/chciałabyś wkrótce rozmawiać ze mną po angielsku (i nauczyć mnie trochę hindi!) na czacie wideo? Jestem wolny we wtorek lub czwartek wieczorem po godzinie 18:00 czasu środkowoeuropejskiego.
 • Czy chciałbyś/chciałabyś wysyłać wiadomości głosowe?
 • Chciałbyś wymienić się językami przez WhatsApp? Możemy zaplanować dobry czas.

Podzielcie się czasem po równo

Niezależnie od tego, czy spotykacie się w sieci, czy osobiście, oboje wyniesiecie o wiele więcej z tego doświadczenia, jeśli zorganizujecie wymianę językową. Nawet jeśli spotykacie się tylko w barze, podczas wymiany językowej w dużym mieście, zaproponuj, abyście rozłożyli sobie czas na smartfonie - połowę czasu rozmawiajcie po angielsku, a drugą połowę w języku docelowym. Choć może się to wydawać dziwne lub nienaturalne, pomoże Wam się zrelaksować i sprawi, że żadne z Was nie będzie się martwić, że zabieracie sobie nawzajem czas.
Można na przykład powiedzieć:

 • Lubię używać timera podczas wymiany językowej, aby wszystko było sprawiedliwe. 10 minut po portugalsku, 10 minut po angielsku. Chcesz spróbować?
 • Czy chciałbyś poćwiczyć ze mną angielski? Moglibyśmy rozmawiać po angielsku przez pół godziny, a potem ty uczyłbyś mnie portugalskiego przez pół godziny. Brzmi dobrze?

Masz problem ze znalezieniem partnera, który byłby w stanie efektywnie zorganizować wasze sesje? Omińcie ten kłopot (i nie spędzajcie połowy czasu wymiany na nauczaniu!), znajdując korepetytora językowego online! Lekcje 1 na 1 zaczynają się już od 5 dolarów za godzinę.

Ustal kilka podstawowych zasad

Jeśli planujesz dłuższą wymianę językową, pomocne może okazać się ustalenie kilku podstawowych zasad. Zadaj sobie pytanie:

 • W jaki sposób i jak często chcę być poprawiany? Czy za każdym razem, gdy popełnię błąd lub dziwnie się wyrażę, czy tylko wtedy, gdy całkowicie zgubię sens? Czy chcę być poprawiany w języku angielskim (jeśli poziom zaawansowania na to pozwala) czy w języku docelowym? Czy nie przeszkadza mi, że ktoś mi przerywa, czy też wytrąca mnie to z równowagi?
 • Czy chcę rozmawiać o czymś konkretnym? Czy też pozwolić, aby rozmowa przebiegała naturalnie?
 • Czy chcę, aby mój partner dokładnie mi wszystko wyjaśnił? Czy też skupić się na tym, aby rozmowa toczyła się dalej?

Wypracowanie odpowiedzi na te pytania może zająć kilka wymian. Kiedy jednak już je poznasz, będziesz mógł prosić o dokładnie to, czego potrzebujesz, a proces uczenia się stanie się bardzo efektywny!

4. Zaplanuj tematy, o których będziesz mówić w czasie ćwiczeń

Aby w pełni wykorzystać swoje doświadczenie, dobrze jest przygotować się do niego z wyprzedzeniem. Planowanie tematów rozmów nie sprawi, że rozmowa będzie dziwna i nienaturalna. To przecież wymiana językowa! I tak już jest dziwnie i nienaturalnie!

Jeśli dopiero zaczynasz mówić w nowym języku, dokładnie zaplanuj swoją rozmowę. Sprawdź, jakie pytania chciałbyś otrzymać, i zawczasu przemyśl swoje odpowiedzi.

Nawet jeśli jesteś już na poziomie początkującym lub średniozaawansowanym, warto przynieść ze sobą artykuł, ćwiczenie lub podpowiedź, o której będziesz mógł porozmawiać z partnerem. W przeciwnym razie można nabrać nawyku prowadzenia tych samych rozmów o poznaniu nieznajomego, które są prowadzone na poziomie A1 podczas każdej wymiany językowej: skąd jesteś? Czy masz rodzeństwo? Ile masz lat? Istnieje cały świat ciekawszego słownictwa do ćwiczenia, więc zastanów się, co byłoby dla Ciebie najbardziej wartościowe!

Nie masz czasu na tak wiele planowania? Być może trzeba to zlecić na zewnątrz. Korepetycje online 1 na 1 mogą okazać się bardziej praktycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ćwiczenie mówienia, niż wymiana językowa.

5. Przyjmij dyskomfort

Nie bez powodu tak wiele osobistych wymian językowych odbywa się w miejscach, w których podaje się alkohol! Większość ludzi potrzebuje niewielkiej pomocy, aby przezwyciężyć zakłopotanie i zrelaksować się. Niegrzecznie jest prosić o pomoc nieznajomą osobę, a także mówić jej, gdzie popełnia się błędy językowe. W ciągu pół godziny będziesz występować w roli eksperta i nowicjusza. Nie da się ukryć, że jest to dziwne uczucie - trzeba się z nim pogodzić!

Choć może się to wydawać nieprzyjazne, używanie minutnika może pomóc w pokonaniu tej niezręczności. Dzięki niemu przestaniesz się martwić, że zabierasz czas partnerom, gdy nadejdzie Twoja pora na ćwiczenia. Zachęci to również do skupienia się i zaprzestania "oszukiwania" poprzez przechodzenie na angielski przy każdej okazji!

Mówiąc bardziej ogólnie, spróbuj utwierdzić się w przekonaniu, że niepoprawne mówienie pomaga Ci się rozwijać. Żenujące błędy są siłą napędową nauki nowego języka. Ponadto, niezależnie od tego, jak dziwnie się czujesz, wymiany językowe to bardzo fajna sprawa - uczysz się (fajnie) i jesteś wspaniałomyślny, pomagając obcej osobie w nauce (też fajnie).

6. Proś o informację zwrotną

Kiedy nadejdzie Twoja kolej na ćwiczenie języka docelowego, poproś o informację zwrotną na temat swojej wypowiedzi - albo w trakcie, albo pod koniec rozmowy. Naucz się przyjmować korekty z uśmiechem lub śmiechem. Każdy najszybciej uczy się języka, ponosząc porażki! Jeśli jednak wydaje Ci się, że popełniłeś błąd, spróbuj zapytać:

 • Czy mógłbyś podać mi bardziej naturalny sposób, w jaki mógłbym to powiedzieć?
 • Jak brzmiała moja wymowa?
 • Czy to było trochę nie tak?

Twój partner może na początku obawiać się, że Cię urazi, więc pokaż, że potrafisz z wdziękiem przyjmować poprawki!

7. Rób notatki

Na wymianę językową zawsze zabieraj ze sobą notatnik lub miej go pod ręką, jeśli rozmawiacie przez czat wideo. Pisanie odręcznych notatek to genialny sposób, by pomóc mózgowi w przyswajaniu nowych informacji - dowodzą tego liczne badania.

Nie jest konieczne zapisywanie wszystkiego, ponieważ powinieneś skupić się przede wszystkim na mówieniu i słuchaniu, ale kilka notatek pomoże Ci zapamiętać to, o czym warto pamiętać następnym razem. Z każdej wymiany językowej staraj się wynieść trzy rzeczy, które wyniosłeś z niej. Mogą to być nowe słowa, popularne wyrażenia, często łamane zasady gramatyczne lub wskazówki dotyczące wymowy.

8. Zwracaj uwagę na poziom językowy partnera

Należy pamiętać, że partner nadal się uczy, niezależnie od tego, jakiego języka go uczymy. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli angielski jest Twoim pierwszym językiem! Rodzimi użytkownicy języka angielskiego są przyzwyczajeni do tego, że ich pierwszy język dominuje w kulturze popularnej i jest powszechnie rozumiany na bardzo wysokim poziomie. Często nieświadomie zapominamy, że nie wszyscy posługują się nim perfekcyjnie, i zaczynamy używać wyrażeń i kolokwializmów.

Jeśli spotykasz się z kimś w celu wymiany językowej i ta osoba chce się nauczyć angielskiego, będziesz musiał walczyć z tym instynktem. O ile nie jesteś już dość zaawansowany, mów wolniej, głośniej i prościej niż zwykle.

W szczególności: gdy rodowici użytkownicy języka angielskiego mówią grzecznie, często wyrażają się w sposób mniej bezpośredni. Może to utrudnić zrozumienie początkującym uczniom ESL. Na przykład: "Czy rozważyłbyś zaplanowanie bardziej zorganizowanej wymiany językowej za pośrednictwem czatu wideo ze mną?" jest uprzejme i byłoby odpowiednie, gdybyś rozmawiał z nieznajomym, który mówi płynnie po angielsku. Jeśli jednak Twój nowy znajomy dopiero się uczy, bardziej odpowiednie będzie bardziej dosadne "Czy chcesz porozmawiać na czacie wideo?

9. Przyjdź przygotowany, aby uczyć

Istnieje sztuka bycia dobrym nauczycielem i nie musisz jej opanować, aby być świetnym partnerem do wymiany językowej. Jednak każdy wysiłek, jaki włożysz w przygotowanie, zostanie nagrodzony: im lepiej będziesz uczyć, tym bardziej entuzjastycznie Twój partner będzie podchodził do nauczania Ciebie.

Jeśli przyjechałeś przygotowany, ale Twój partner nie, oto kilka wskazówek:

 • Zadawaj pytania! Następnie zadawaj pytania dotyczące pytań. Następnie zadawaj pytania dotyczące tych pytań. Ostatecznie chcesz po prostu pomóc swojemu partnerowi w kontynuowaniu rozmowy. Niektórzy z najlepszych rozmówców nieustannie zadają pytania, dopóki partner nie będzie zmuszony do pokonania nieśmiałości i wykorzystania swojej wiedzy.
 • Znajdź podpowiedź. Możesz spróbować przejrzeć ostatnie zdjęcia na smartfonie i poprosić partnera o opisanie tego, co widzi.
 • Przygotujcie jeden lub dwa tematy zajęć. Należy szybko wyszukać w Google aspekty języka, z którymi uczniowie często mają problemy. Na przykład, jeśli uczysz angielskiego, sprawdź, jak różne są przypadki użycia bardzo podobnych czasowników "watch", "look" i "see". Jeśli uda Ci się przekazać partnerowi nową wiedzę, z którą będzie mógł odejść, z chęcią będzie chciał się z Tobą ponownie uczyć!
 • Jeśli masz wątpliwości, ucz slangu lub idiomów! Wszyscy uwielbiają slang.

Udzielanie pomocnych wskazówek

Nauczenie się, jak przekazywać informacje zwrotne, jest bardzo ważne, aby stać się doskonałym partnerem w wymianie językowej. Jeśli rozumiesz, co powiedział Twój partner, ale nie jest to do końca poprawne, popraw go tak delikatnie, jak to tylko możliwe.

Oto, jak to zrobić: powtórz zdanie z poprawkami, tak jakbyś potwierdzał jego wypowiedź, a nie wskazywał na błąd. Na przykład tak:

Twój partner: "W zeszłym roku pojechałem na wakacje do Włoch".
Ty: "Och, naprawdę? Pojechałeś na

wakacje do Włoch?".

Jest to sztuczka psychologiczna, którą znakomici nauczyciele języków obcych stosują cały czas. Twój partner zauważy korektę, ale nie będzie czuł wstydu, gdy powie mu się, że popełnił błąd. Oznacza to, że nie zepsujesz rozmowy, podkopując jego pewność siebie.

10. Nie bój się szukać lepszego partnera

Jeśli stosujesz się do wielu wskazówek z tej listy, oznacza to, że traktujesz swoją wymianę językową całkiem poważnie. Być może niektóre z tych wskazówek są dla Ciebie zbyt surowe - to też nie szkodzi!

Tak czy inaczej, staraj się znaleźć partnera, który będzie odpowiadał Twojemu poziomowi entuzjazmu, przygotowania i koncentracji. Znalezienie osoby, z którą można się swobodnie uczyć i być uczonym, może wymagać kilku prób. W dzisiejszych czasach nie brakuje jednak sposobów na znalezienie partnera.

Wymiany językowe to świetne miejsce na zawieranie znajomości, ale pamiętaj, że najlepszym partnerem do wymiany może nie być osoba, z którą zaprzyjaźniłbyś się w innych okolicznościach! Wspaniała relacja nauczycielska to zupełnie inna sprawa.

Podobnie jak w przypadku wymiany językowej, ale znacznie

bardziej efektywna...

Potrzebujesz praktyki w mówieniu, jak w przypadku wymiany językowej, ale nie chcesz zajmować się sprawami administracyjnymi? Korepetycje online 1 na 1 to znacznie bardziej płynna i efektywna opcja, którą powinieneś rozważyć. Oto dlaczego:

 • 100% czasu nauki przypada na Ciebie. Podczas najlepszej wymiany językowej około 50% czasu poświęca się na rozwijanie umiejętności językowych. W rzeczywistości jednak tylko około 35% czasu poświęca się na naukę języka. Dzieje się tak dlatego, że najpierw trzeba dużo rozmawiać i negocjować, zwłaszcza jeśli pracuje się z nowym partnerem. Lekcje online w serwisie Preply są bardzo proste: wystarczy wybrać korepetytora, zarezerwować lekcję i zalogować się.
 • Nie musisz się przygotowywać (chyba że chcesz). Korzystając z programu Preply, możesz poprosić korepetytora o poprowadzenie lekcji na dowolny temat. Ale co najważniejsze, nie musisz tego robić! Możesz poprosić nauczyciela o przygotowanie się, a ponieważ jest on profesjonalnym korepetytorem, będzie miał doświadczenie, które pozwoli mu z łatwością zaplanować świetną lekcję.
 • Nie ma niezręczności. Mówienie w nowym języku już samo w sobie jest denerwujące, ale nie musisz się martwić, że Twój partner z wymiany zerka na zegar, czekając na swoją kolej do ćwiczeń. Albo co gorsza - frustruje się z powodu bariery językowej. To duża presja! Preply to bezpieczna przestrzeń, w której można ćwiczyć mówienie w nowym języku po raz pierwszy. Masz pełną swobodę, możesz się nie spieszyć i popełniać błędy. Twój korepetytor wybrał ten zawód, ponieważ lubi uczyć!
 • Unikaj uczenia się błędów. Wymiana językowa jest tylko tak pomocna, jak pomocny jest Twój partner. Jeśli Twój partner źle coś wytłumaczy, będziesz bardzo zdezorientowany. Na przykład wiele osób nie zna zasad gramatycznych w swoim języku ojczystym lub przynajmniej miałoby trudności z ich wyjaśnieniem. Czy wiesz, co to jest czas przeszły warunkowy w języku angielskim? W przeciwieństwie do tego, Preply oferuje sprawdzonych korepetytorów, z których szczegółami dotyczącymi ich doświadczenia w nauczaniu można zapoznać się w profilu przypominającym cv.
 • Świetne dopasowanie jest gwarantowane. Znalezienie idealnej relacji zawodowej na Preply jest tak proste i opłacalne, jak to tylko możliwe. Łatwo jest znaleźć korepetytora, którego szukasz: możesz filtrować bazę danych według przedmiotu, dostępności, ceny i specjalizacji. Strony korepetytorów zawierają również opinie, szczegółowe biografie i prezentacje wideo, dzięki czemu łatwo jest uzyskać jasny obraz tego, z kim się spotykasz, zanim jeszcze weźmiesz udział w lekcji. Jeśli po tym wszystkim weźmiesz udział w lekcji i nie spodoba Ci się Twój korepetytor? Zwrócimy Ci pieniądze lub zaoferujemy darmową lekcję z innym korepetytorem.

Krótkie posłowie

Mówienie jest zdecydowanie najtrudniejszą umiejętnością, jaką można rozwinąć w nowym języku, ale też najbardziej satysfakcjonującą. W końcu nikt nie uczy się włoskiego, bo naprawdę chce ukończyć każdą grę w kursie włoskiego Duolingo - uczy się go, aby pewnie zamawiać espresso we Florencji, odkrywać winnice w Piemoncie, nawiązywać kontakty biznesowe w Mediolanie... aby kontaktować się z prawdziwymi ludźmi!

Wymiany językowe to świetny sposób na zdobycie niezbędnej praktyki w mówieniu i nawiązanie pierwszych autentycznych kontaktów w nowym języku. Jeśli jednak trudności logistyczne sprawiają, że są one zbyt mało efektywne dla Twojego planu dnia, lekcje 1 na 1 na Preply mogą zapewnić Ci niezbędną praktykę bez konieczności zakładania czapki "nauczyciela"!

Story Page