Zdobycie pracy w międzynarodowej firmie: Co musisz wiedzieć

Z każdym rokiem świat staje się mniejszym miejscem. Miliony amerykańskich pracowników każdego roku są zatrudniane przez zagraniczne firmy, a coraz większa liczba amerykańskich robotników przenosi swoją karierę poza Amerykę Północną do międzynarodowego świata biznesu.

Chociaż praca dla zagranicznej firmy w innym kraju jest rosnącym trendem, nie jest to rodzaj przygody, w którą chcesz się zaangażować przypadkowo. Jeśli rozważasz podjęcie pracy za granicą, oto kilka zaleceń, które pozwolą Ci przygotować się na wyzwania związane z procesem ubiegania się o pracę za granicą.

Odrób pracę domową

Po pierwsze, musisz zrozumieć zakres decyzji, którą zamierzasz podjąć. Oto kilka największych obszarów, które należy zbadać przed zaangażowaniem się w międzynarodową aplikację o pracę.

Firma

Zacznij od samej firmy. Przyjrzyj się reputacji firmy, jej misji, wizji i dotychczasowej historii. Zastanów się również, jak wygląda większa branża w samym kraju. Czy istnieją jakieś pozytywne lub negatywne trendy?

Musisz również zbadać konkretną rolę w firmie. Czy jest to stanowisko, które wymaga dużego doświadczenia w branży, czy też jest to stanowisko dla początkujących? Czy ubieganie się o nie jest nadmiernym czy niedostatecznym docenieniem Twoich talentów? Upewnij się, że praca, firma i branża są dla Ciebie odpowiednie.

Kraj

Następnie rozważ kraj, w którym znajduje się firma. Weź pod uwagę takie rzeczy jak warunki ekonomiczne, koszty życia, stabilność polityczną i tak dalej. Może nawet weź pod uwagę pogodę, jeśli jest to coś, na czym bardzo ci zależy!

Poświęć trochę czasu na przestudiowanie historii kraju, lokalnej kultury i języka. To może pomóc Ci zaokrąglić swoje poglądy i rozwinąć lepsze zrozumienie sposobu życia tych, którzy tam mieszkają. I chociaż angielski jest powszechnie nazywany "językiem biznesu", to nauka lokalnego języka może naprawdę pomóc w integracji z krajem, a może nawet w nawiązaniu nowych przyjaciół i kontaktów biznesowych.

Zwyczaje biznesowe

Zwyczaje biznesowe to jeden z interesujących obszarów, w którym zarówno kraj jak i firma pokrywają się. Zwyczaje biznesowe obejmują takie przykłady jak to, czy pracownicy podają sobie ręce, jak spędzają wolny czas, jak okazują sobie szacunek i jak bezpośredni są w swojej komunikacji.

Świadomość lokalnych zwyczajów biznesowych może pomóc Ci zdobyć przewagę w procesie zatrudniania i pokazać Twoją otwartość na różne kultury i ich wartości biznesowe.

Wyostrzaj swoje umiejętności miękkie

Twarde umiejętności i umiejętności techniczne są ważne, ale umiejętności miękkie są również istotne. Spośród wszystkich nowych pracowników, którzy zostali zwolnieni w ciągu pierwszych 18 miesięcy zatrudnienia, 89% traci pracę z powodu braku umiejętności miękkich. Stanowią one niuansowy, ale krytyczny aspekt międzynarodowego biznesu.

Bez umiejętności miękkich, bariery językowe i kulturowe związane z pracą w środowisku międzynarodowym mogą okazać się przytłaczające. Umiejętności miękkie, w które szczególnie warto zainwestować przy ubieganiu się o pracę za granicą to:

  • Silna współpraca
  • Inteligencja emocjonalna
  • Adaptacyjność
  • Nastawienie na rozwój

Oprócz pracy nad swoimi umiejętnościami miękkimi, ważne jest również, aby zaprezentować je w przekonujący sposób. Dobrze je sformatuj w swoim CVNie przesadzaj i używaj prostych, jasnych i zwięzłych sformułowań.

Umiejętności językowe

Jedną z najważniejszych umiejętności miękkich, nad którymi warto popracować, są umiejętności językowe, co stało się bardzo widoczne w wyniku pandemii COVID-19. Umiejętności językowe są kluczowe, jeśli wylądujesz w pracy w innym kraju.

Nie oznacza to, że musisz zapisać się na trzymiesięczny kurs językowy, ale z pewnością możesz pracować nad swoimi umiejętnościami językowymi w inny sposób.

Na przykład, jeśli starasz się o pracę w Argentynie, możesz poszukać strony internetowej poświęconej nauce języka, która połączy Cię z korepetytorem języka hiszpańskiego. Jeśli praca jest w Niemczech i masz przyjaciela, który mówi w tym języku, ćwicz z nim. Wiele aplikacji może również pomóc Ci w nauce różnych języków.

Komunikacja międzykulturowa

Komunikacja jest nie tylko ważna w biznesie międzynarodowym - jest wręcz niezbędna. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy świat staje się coraz bardziej zglobalizowany. W USA, na przykład, liczba pracowników urodzonych za granicą w kraju wzrosła o 16,5% w latach 2005-2015, a odsetek ten tylko rośnie.

Opanowanie komunikacji międzykulturowej może pomóc ci wyróżnić się jako kompetentny kandydat, który jest gotów przejść dodatkową milę, aby być graczem zespołowym. Możesz doskonalić swoje umiejętności komunikacji międzykulturowej poprzez studiowanie lokalnej kultury, języka i zwyczajów. Możesz również pracować nad posiadaniem pokornej postawy, aby uczyć się i rozwijać w miarę interakcji z innymi.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 recenzji, "Doskonale"

Naucz się sprzedawać siebie

Nie ma znaczenia, czy pracujesz w sprzedaży, IT, czy w jakimkolwiek innym dziale, musisz być gotowy do marketingu siebie, jeśli zamierzasz ubiegać się o międzynarodową pracę. Prawdopodobnie będziesz musiał zmierzyć się z silną konkurencją z całego świata i musisz być w stanie wykazać, dlaczego jesteś lepszym kandydatem pomimo wszelkich barier kulturowych, które mogą istnieć.

Networking

Umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi jest kluczowa przy ubieganiu się o pracę za granicą. Podczas komunikacji z rówieśnikami, rekruterami i potencjalnymi pracodawcami ważne jest, aby używać odpowiedniej etykiety. Ćwicz aktywne słuchanie, bądź profesjonalny i zwięzły oraz zawsze przystępuj do rozmowy przygotowany.

Oprócz nabrania wprawy w komunikacji biznesowej, musisz nauczyć się jak najlepiej wykorzystać narzędzia internetowe do nawiązywania kontaktów z innymi. W większości przypadków, początkowo należy to zrobić przez rozmowę onlinena na platformie mediów społecznościowychlub za pośrednictwem innej cyfrowej formy komunikacji.

Weź pod uwagę logistykę

Umiejętności miękkie, nawiązywanie kontaktów i prowadzenie badań są ważne. Jednak warto również poświęcić trochę czasu na rozważenie zimnej, twardej logistyki związanej z międzynarodowymi aplikacjami o pracę.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, chcesz zrobić coś więcej niż tylko przygotować się na to, by zachwycić rekrutera polerowane odpowiedzi i znaczące pytania. Chcesz również rozważyć podstawowe elementy, takie jak to, jakie oprogramowanie będziesz używać, co jest właściwe etykiety dla wideo, telefon, lub innych kanałów komunikacyjnych, a nawet co różnica czasu będzie tak, że nie przegapić wywiadu.

Być może najbardziej stresującą częścią uzyskania nowej pracy jest proces rozmowy kwalifikacyjnej, a udział w rozmowie w nieznanym formacie może naprawdę podkręcić ciśnienie. Jednak bycie przygotowanym może sprawić, że proces ten będzie łatwiejszy do przejścia, jak również pomoże Ci wyjść na bardziej profesjonalnego!

Proces wizowy

Przed złożeniem wniosku o pracę za granicą, rozważ logistykę związaną z podróżą do obcego kraju. Na przykład, nie będziesz mógł pracować w niektórych krajach bez wizy pracowniczej, a proces aplikacji może zająć trochę czasu. Upewnij się, że parametry wizy pracowniczej zostały uwzględnione w początkowej fazie badań.

Podróż

Na koniec rozważ implikacje związane z podróżami, które wiążą się z pracą za granicą. Czy będziesz musiał na stałe przenieść się do tego kraju? Czy będziesz musiał przyjeżdżać tylko czasami, ponieważ tak duża część współczesnych pracowników pracuje zdalnie? Jeśli się przeniesiesz, ile będzie kosztować podróż do domu na wakacje lub urlop?

To właśnie takie małe logistyczne rozważania mogą mieć duże znaczenie, gdy decydujesz się na kolejne zawodowe przedsięwzięcie za granicą.

Wniosek

Rosnąca globalizacja świata biznesu demokratyzuje możliwości dla każdego. Na szczęście oznacza to, że zdobycie pracy w międzynarodowej firmie nigdy nie było bardziej możliwe. Oczywiście, może to być onieśmielająca perspektywa, ale możesz się liczyć w walce o międzynarodowe stanowiska, jeśli zastosujesz się do rad zawartych w tym artykule. Planuj z wyprzedzeniem, popraw swoje umiejętności komunikacyjne i naucz się marketingu, a będziesz pchać się w kierunku udanej kariery za granicą. Powodzenia!

Story Page